Organizatorzy wycieczek

1-DNIOWYCH I DŁUŻYSZYCH

Centrum Imprez Turystycznych i Rekreacji

„TATRA TRAVEL”, Zakopane, ul.Krupówki 16 (w podwórzu) w godz.9.30-17.30; wakacje: 9.30-19.30; tel.182064201 lub 600989880; www.tatratravel.com.pl

Firma STRAMA Sport i Turystyka Biuro Podróży, Zakopane, ul.Balzera 30, biuro wycieczek: ul.Krupówki 17 (I piętro) lub Krupówki 58 lub ul.Balzera 19a tel.182062700; tel.182001386 lub 182011646; www.strama.turystyka.pl

Proponowane trasy

DLA SAMODZIELNYCH WĘDRÓWEK

DOLINA CHOCHOŁOWSKA

Największa dolina w polskiej części Tatr. Charakterystyczną cechą tego typu dolin jest kontrast krajobrazowy pomiędzy ich górnymi a dolnymi częściami.

Wycieczka: Zakopane-Polana Chochołowska – dojazd z Zakopanego przez Witów na parking tuż przed Siwą Polaną, rowerem, samochodem, autobusem PKS lub mikrobusem (przystanek początkowy w pobliżu dworca PKS). Następnie pieszo, początkowo drogą asfaltową do Polany Huciska i dalej wygodną drogą na Polanę Chochołowską – zn. zielone około 7,5 km, 120 min. Szlak określany jako łatwy.
Do Polany Huciska można również dojechać kolejką turystyczną, natomiast rowerem lub bryczką dojeżdżamy do Schroniska na Polanie Chochołowskiej.
Wycieczki trudne z Polany Chochołowskiej:

na Wołowiec (2064 m n.p.m.)
na Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.)
na Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.)

DOLINA KOŚCIELISKA

Jedna z najpiękniejszych dolin tatrzańskich, 8 km długości;

Wycieczka: Zakopane-Dolina Kościeliska

do schroniska ORNAK – dojazd z Zakopanego do Kir (parking, kasa TPN) rowerem, samochodem, autobusem PKS lub mikrobusem (przystanek początkowy w pobliżu dworca PKS). Następnie pieszo wygodną, utwardzoną drogą do Schroniska Ornak położonego na Małej Polanie Ornaczańskiej – zn. zielone, 90 min. Szlak określany jako łatwy, zatłoczony szczególnie latem, łatwy do pokonania również zimą, jest jednym z najpiękniejszym w Tatrach.

Wycieczki z Małej Polany Ornaczańskiej – prowadzą szlakami łatwymi i trudnymi, jednakże są uciążliwe ze względu na ich długość, dlatego też wymagają dobrej kondycji i wprawy w poruszaniu się po górach.

na Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.) – przez Iwanicką Przełęcz, Ornak, Siwą i Raczkową Przełęcz – zn. żółte, zielone, czerwone ok.260 min. Szlak określany jako trudy, zimą zagrożenie lawinowe w Iwanowskiej Dolince. Szlak atrakcyjny ze względu na rozległe widoki na Dolinę Kościeliską.
na Ciemniak (2096 m n.p.m.) – przez Dolinę Tomanową i Chudą Przełączkę – zn. zielone 180 min. Szlak określany jako łatwy na początkowym odcinku, następnie trudny, zimą zagrożenie lawinami.

DOLINA STRĄŻYSKA

Jedna z krótszych, popularna dolina tatrzańska o długości ok.3 km. Górne jej partie sięgają północnej ściany Giewontu, a dnem płynie Strążyski Potok. Jeden z jego dopływów tworzy dwuprogowy wodospad nazywany Silkawicą.(żółty szlak). Miejscem szczególnie atrakcyjnym jest Polana Strążyska, gdzie w jednym w wyremontowanych szałasów urządzono bufet górski.

Wycieczka: Zakopane-Dolina Strążyska – z centrum Zakopanego pieszo (30 min.) lub samochodem ulicą Strążyską. Przy wejściu do doliny parking i kasa. Następnie łatwym czerwonym szlakiem na Polanę Strążyską – 35 min., z której nieco trudniejszy żółty szlak prowadzi do Wodospadu Siklawica 10 min.

Wycieczki z Doliny Strążyskiej:

na Giewont (1895 m n.p.m.) przez Przełęcz w Grzybowcu i Grzybowiec – zn czerwone, niebieskie (150 min.) Szlak określany jako trudny i bardzo trudny na końcowym odcinku podejścia na szczyt Giewontu (ubezpieczenia, łańcuchy). Szlak popularny tylko latem.

do Doliny Białego przez Sarnią Skałę – zn. czarne, żółte 100 min. Szlak określany jako trudny i łatwy.

Na Sarnią Skałę, następnie Ścieżką nad Reglami na Polanę Kalatówki i stamtąd do Kuźnic zn. czarne, niebieskie 135 min. Szlak określany jako trudny i łatwy przy zejściu drogą jezdną z Polany Kalatówki do Kuźnic.

KASPROWY WIERCH

Niezwykle popularna i jedna z atrakcyjniejszych wycieczek tatrzańskich nie sprawiająca poważniejszych trudności.

Wycieczka: Zakopane-Kasprowy Wierch – dojazd z Zakopanego do Kuźnic (parking, kasa) rowerem, bryczką, autobusem PKS lub mikrobusem (przystanek początkowy w pobliżu dworca PKS). Następnie Doliną Bystrej i Kasprową przez Myślenickie Turnie na szczyt Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) – zn. zielone 180 min. Szlak określany jako trudny, jednakże do Myślenickich Turni wiedzie on wygodną drogą jezdną. Alternatywą pieszej wędrówki jest wjazd koleją linową ze stacji początkowej w Kuźnicach w godz.7.00-19.00. Podróż trwa ok.15 min. W maju, listopadzie oraz przy silnych wiatrach kolej nieczynna.

GIEWONT (1894 m n.p.m.)

Jeden z najpopularniejszych masywów w Tatrach o charakterystycznej sylwetce przypominającej „śpiącego rycerza”, dominującej nad Zakopanem
i Kościeliskiem, na którym w 1901 roku ustawiono 15 m metalowy krzyż.

Wycieczka: Zakopane-Giewont – istnieje kilka wariantów dojścia na giewont, jednakże najpopularniejszym i najciekawszym jest dojście z Kuźnic.
Dojazd z Zakopanego do Kuźnic (parking, kasa) rowerem, bryczką, autobusem PKS lub mikrobusem (przystanek początkowy w pobliżu dworca PKS). Następnie wygodną drogą jezdną wędrujemy Doliną Bystrej na Polanę Kalatówki, gdzie możemy również dojechać rowerem lub bryczką. Stamtąd przez Polanę Kondratową i Kondracką Przełęcz na Giewont – zn. niebieskie około 200 min. Szlak określany jako łatwy do Polany Kondratowej, dalej trudny i bardzo trudny przy podejściu na szczyt Giewontu (ubezpieczenia, łańcuchy). Zimą – niebezpiecznie!

MORSKIE OKO – najpiękniejsze jezioro tatrzańskie o powierzchni 34,5 ha i głębokości ponad
50 m, o naturalnym zarybieniu i zielonej barwie wody. Od północy zamyka go wał moreny czołowej, na którym usytuowane jest wzniesione w 1908 roku Schronisko przy Morskim Oku, wpisane na listę prawnie chronionych zabytków.

Wycieczka: Zakopane-Morskie Oko – dojazd z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej (parking, kasa) rowerem, samochodem, autobusem PKS, mikrobusem (przystanek początkowy w pobliżu dworca PKS), następnie pieszo drogą asfaltową do Morskiego Oka – 150 min., 8,5 km; szlak zatłoczony, zimą niebezpieczeństwo lawin. Możliwość pokonania odcinka z Palenicy Białczańskiej do Włosienicy góralską furą tzw. „tramwajem konnym” i wiele, wiele innych…

Uwaga: Informacje o czasach przejść kierowane są do doświadczonych turystów. Początkujący turyści powinni zdecydować się na wybór łatwiejszych wycieczek w doliny tatrzańskie, gdzie szczególną atrakcję stanowi pobyt w malowniczo położonych górskich schroniskach.

WEZWANIE POMOCY W GÓRACH

TOPR – tel. 182063444; (+48)603-100-100

Numer ratunkowy w górach – tel.601-100-300