Drewniana, zabytkowa kaplica wybudowana w latach 1904-1908 na podstawie projektu S.Witkiewicza, stanowi przykład zastosowania stylu zakopiańskiego w drewnianym budownictwie sakralnym. Wnętrze również projektowane przez S.Witkiewicza, zdobią witraże przedstawiające Matkę Boską Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy. Niektóre elementy wyposażenia wnętrza pochodzą z późniejszego czasu.
KAPLICA p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Kaplica Witkiewiczowska) – Jaszczurówka;
STARY CMENTARZ na PĘKSOWYM BRZYSKU – ul.Kościeliska
Nekropolia założona w 1848 roku przez ks. J.Stolarczyka na gruncie ofiarowanym przez Jana Pęksę. Od 1931 roku uznany za obiekt zabytkowy. Spoczywają ludzie zasłużeni dla Zakopanego i Podhala oraz polskiej kultury narodowej m.in. dr Tytus Chałubiński, ks.J.Stolarczyk, J.Krzeptowski-Sabała – gawędziarz, muzyk góralski; S.Witkiewicz – pisarz, historyk sztuki, twórca stylu zakopiańskiego; pisarze: K.Przerwa-Tetmajer, K.Makuszyński, W.Orkan, K.Wnuk; plastycy: A.Kenar, A.Rząsa i sportowcy: S.Marusarz, Helena Marusarz. Znajdują się tutaj również symboliczne mogiły M.Zaruskiego i B.Czecha. Autorem projektu bramy cmentarnej był S.Witkiewicz. Niektóre grobowce to dzieła sztuki znanych plastyków: Antoniego Kenara, Antoniego Rząsy i Władysława Hasiora.
KOŚCIÓŁ p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej (Stary Kościół) i kaplica Gąsieniców – ul.Kościeliska
Wzniesiony w roku 1847, rozbudowany w latach 1850-51 przez ks. Józefa Stolarczyka, siedziba pierwszej parafii zakopiańskiej. Wnętrze zdobią zachowane ołtarze rzeźby Wojciecha Kułachy, ludowe malowidła z XIX w. oraz stacje drogi krzyżowej przedstawione w formie obrazów namalowanych na szkle przez współczesną artystkę Ewelinę Pęksową. Tuż obok znajduje się niewielka, kamienna Kaplica Gąsieniców ufundowana w latach 1800-1810 przez Pawła Gąsienicę. Jest to najstarszy obiekt sakralny.
KOŚCIÓŁ p.w. Świętej Rodziny – ul.Krupówki
Wybudowany w latach 1877-96. Wystrój wnętrza, zawierający między innymi elementy stylu zakopiańskiego, jest dziełem kilku artystów. Ołtarz główny zaprojektował rzeźbiarz Kazimierz Wakulski, ołtarze boczne i kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego Edgard Kovats. Dziełem S.Witkiewicza jest kaplica Matki Boskiej Różańcowej, kaplica św. Jana Chrzciciela, drzwi wejściowe, ławki, konfesjonały a także witraże okienne w nawach. Widnieją tu również polichromie i witraże w prezbiterium Janusza Kotarbińskiego oraz zdobienia i rzeźby Wojciecha Brzegi.
KOŚCIÓŁ p.w. św. Jana Apostoła Ewangelisty – Harenda
Drewniany obiekt wzniesiony w XVIII w. w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej. W roku 1947, z inicjatywy malarza Władysława Jarockiego – zięcia J.Kasprowicza, przeniesiono go i zrekonstruowano na Harendzie obok Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza. Zachowały się trzy XVIII-wieczne ołtarze i zrekonstruowane polichromie. Wnętrze zdobią również obrazy Władysława Jarockiego.
WILLA „WITKIEWICZÓWKA” - Antałówka 6
Zabytkowy budynek z 1904 roku. W latach trzydziestych mieszkał tu Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy. Obecnie pensjonat.
WILLA „PORAJ” - ul.Krupówki 50
Zabytkowy, drewniany budynek z 1887 roku o bogatym wystroju zewnętrznym utrzymanym w stylu szwajcarskim, jeden z pierwszych pensjonatów w Zakopanem. Funkcję tę pełnił do II wojny światowej. Obecnie budynek mieszkalny. Na parterze mieści się księgarnia.
WILLA „POD JEDLAMI” - Koziniec 1
Wybudowana w latach 1896-97 według projektu S.Witkiewicza jest jednym z piękniejszych obiektów utrzymanych w stylu zakopiańskim. Willa jest własnościa rodziny Pawlikowskich i można ją oglądać jedynie z zewnątrz.
ZESPÓŁ OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH – ul.Kościeliska
Zachowane drewniane chaty góralskie pochodzące z XIX wieku.Ciąg charakterystycznych góralskich chałup tworzą:
zagroda rodziny Gąsieniców-Nawsiów – ul.Kościeliska 12
dom Gąsieniców-Walczaków – ul.Kościeliska 23
zagroda rodziny Janików – ul.Kościeliska 37
zagrody Gąsieniców-Bednarów – ul.Jościeliska 38 i 40
dom Gąsieniców-Sieczków – ul.Kościeliska 52
dom Gąsieniców-Sobczaków-Sekusów – willa „Cicha”: ul.Kościeliska 42