Fátima Sanctuary

Built between 1987-1992 as a votive offering for saving the life of Pope John Paul II after the bombing in 1981, the place of pilgrimage for many thousands of believers. In 1997, the Pope visited the temple and made ​​her consecration. The project construction was done by architect Stanislaw Zakopane ass. The interior is beautifully craftedmade ​​in wood ornamentation while maintaining highland and all joinery and carpentry work done local artisansParticularly noteworthy are the Stations of the Cross, andconfessionals.
The sanctuary, located near the Chapel of the Immaculate Heart of Mary in 1951 is dedicated to the statue of Our Ladyand then crowned by Karol Wojtyla.

GUBAŁÓWKA (1120m n.p.m.)

Rozległe wzgórze o łagodnych zboczach, popularne miejsce spacerów i wycieczek o każdej porze roku, atrakcyjny punkt widokowy na Zakopane, Tatry i okoliczne pasma górskie (Gorce, Beskid Wysoki i Pieniny). Zimą zbocza jej stanowią doskonały teren do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Sprzyja temu rozbudowana sieć wyciągów i tras zjazdowych. Niektóre z nich są oświetlone i sztucznie naśnieżane. Gubałówkę można osiągnąć pieszo szlakami turystycznymi lub skorzystać z prowadzących tam kolei linowych: Butorowy (kolej linowa krzesełkowa, dł.1650m), Szymaszkowa (kolej linowa gondolowa, dł.1500m) oraz Gubałówka (kolej linowo-terenowa, 1340m). Wzdłuż grzbietu Gubałówki prowadzi asfaltowa droga o ograniczonym ruchu samochodowym, łącząca najwyższe stacje w/w kolejek, którą biegnie kilka szlaków turystycznych do pobliskich wiosek góralskich.
Atrakcjami Gubałówki są również: kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, rzeźba S.Kaniaka „Polonia Restituta”, krzyż ufundowany przez Tytusa Chałubińskiego, restauracja z wnętrzem zaprojektowanym przez A.Kenara oraz letnia zjeżdżalnia.

KASPROWY WIERCH (1987m n.p.m.)

Najczęściej odwiedzany szczyt polskich Tatr a zarazem centrum narciarstwa zjazdowego, ze względu na zimowe walory terenu w postaci długo zalegającej pokrywy śnieżnej oraz nowoczesnej infrastruktury. W położonym nieco poniżej wierzchołka, budynku górnej stacji kolei linowej mieści się bar, przechowalnia nart oraz siedziba TOPR. Na szczycie czynne jest również obserwatorium meteorologiczne wybudowane w 1938 roku – najwyżej położony budynek w Polsce. Do dyspozycji narciarzy są dwie kolejki krzesełkowe umożliwiające jazdę w dwóch kotłach – mniejszym i łagodniejszym w Dolinie Gąsienicowej i trudniejszym w Dolinie Goryczkowej.
Kolej krzesełkowa „Gąsienicowa”- czteroosobowa, wybudowana w 1962 roku, długość 1156 m, różnica wzniesień 351 m.
Kolej krzesełkowa „Goryczkowa”- dwuosobowa wybudowana w 1969 roku, długość 1736 m, różnica wzniesień 602 m.
Z Kasprowego Wierchu do Kuźnic prowadzą dwie najdłuższe w Polsce nartostrady o różnicy wysokości ponad 900 m. Trasa zjazdowa: Kasprowy Wierch – Dolina Goryczkowa – Kuźnice ma ok. 5 km długości i nie stwarza narciarzom trudności. Znacznie trudniejsza jest trasa zjazdowa: Kasprowy Wierch – Dolina Gąsienicowa – Kuźnice o długości 9700 m z uciążliwym podejściem z Hali Gąsienicowej w kierunku Polany Królowa Rówień oraz z kilkoma niebezpiecznymi zakrętami w rejonie Doliny Olczyskiej i Nosalowej Przełęczy.

KRUPÓWKI

Najstarsza ulica Zakopanego, która, kiedy była jeszcze ścieżką, łączyła dwa pierwsze centra osadnicze miasta – okolice ul.Kościeliskiej z Kuźnicami. Obecną nazwę nadano jej w latach 80-tych XIX w. kiedy to powstały przy niej pierwsze budynki. Niektóre z nich przetrwały do dziś, należąc obecnie do najpiękniejszych zabytków architektury Zakopanego. Są to: kościół pw. Świętej Rodziny, Zespół Szkół Zawodowych im.W.Matlakowskiego, budynek Muzeum Tatrzańskiego, hotel „Kasprowy Wierch”. Na miejscu całkowicie zniszczonych budynków powstały obiekty o nowoczesnej architekturze, które wzbogaciły występującą już tutaj mieszaninę stylów: zakopiańskiego, szwajcarskiego i tyrolsko-bawarskiego.

Krupówki są obecnie miejscem spacerów turystów z całego świata.

RÓWNIA KRUPOWA

Położona w centrum Zakopanego łąka śródmiejska, z której rozlega się wspaniały widok na Tatry. Jest ona miejscem organizacji imprez kulturalnych i festynów, a także znakomitym terenem do spacerów. Jedną z ważniejszych cyklicznie odbywających się od 1968 roku w tym miejscu imprez jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich (druga połowa sierpnia)

TEATR im. STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA i kawiarnia Teatru Witkacego

Założony w 1985 roku; ul.Chramcówki 15, tel. kasa teatru: 600001514 (w godz.9.00-14.00); www.witkacy.zakopane.pl

WIELKA KROKIEW im.Stanisława Marusarza

Największa skocznia narciarska w Polsce, rozsławiona ostatnio za sprawą sukcesów sportowych Adama Małysza. Dostępna do zwiedzania również latem, dzięki kolejce krzesełkowej, którą można wjechać na szczyt rozbiegu i podziwiać panoramę Zakopanego z tarasu widokowego. U podnóża skoczni znajdują się stragany z pamiątkami, atrakcje dla dzieci oraz punkty gastronomiczne.